Policie po mně chce důkaz proti pachateli trestného činu – musím vyhovět?
Dobrý den, jistý člověk nahlásil moji firmu jako své zaměstnání a vypůjčil si od banky peníze. Po 2 letech mi přišel dopis od PČR abych podal zprávu zda dotyčný u mě byl zaměstnaný a jaký byl jeho příjem. Dotyčný u mě nepracoval, je asi v podmínce (podvod nebo vydírání) a hrozí že mu prokáží podvod vůči bance, protože dluh asi nesplácí. Musím podat zprávu nebo je možné se tomu bez následku vyhnout? Dotyčného nemám v úmyslu chránit, nebo mu poskytnout alibi, nebo jakkoliv pomáhat, ale obávám se že by se pak mohl mstít, kdybych ho za ten „katr“ poslal já, svojí jednoznačnou výpovědí. Muže policie upustit od svého pátrání, kdyby zaplatil dluh bance? Děkuji za odpověď.
Začnu tím, co asi slyšet nechcete. Když bude každý uvažovat jako vy, tak můžeme zrušit policii, státní zastupitelství a trestní soudy, protože nebudou existovat důkazy, na jejichž základě by pachatelé trestných činů mohli být odsouzeni. Váš postoj je částečně pochopitelný vzhledem ke strachu, který je přirozenou lidskou vlastností. Na druhou stranu to ale vezměte tak, že i vy se snadno můžete stát obětí trestného činu (někdo vás okrade, porazí vás auto atd.) a pak samozřejmě budete také chtít, aby pachatel byl odsouzen a potrestán. Jenže pokud se nenajdou odvážní lidé, kteří by dodali potřebné důkazy (svědectví, listiny atd.), pravděpodobně k odsouzení nedojde. Vy ale nebudete nadávat na ty zbabělce, vy budete nadávat na „neschopnou justici“. Kriminalita v České republice je značná a o nějaké právní kultuře tu v podstatě nemůže být ani řeč. Právní kulturou přitom nemám na mysli stav našich zákonů, ale přístup lidí k dodržování zákonů a obecných právních a morálních pravidel. V této zemi se dokonce pachatelé nezákonného a nemorálního jednání chlubí. Určitě znáte dost lidí, kteří se vytahovali, jak někoho napálili, že neplatí žádné daně, nebo že jezdí autem opilí. A důvodem tohoto stavu není jen neschopnost státu toto dostat do rozumných mezí, ale i lhostejnost ostatních „slušných“ lidí. Až půjdete příště do banky a budou se vám zdát vysoké poplatky za služby, které vám poskytuje, řekněte si, že tím splácíte za toho, kdo ty peníze z banky nezákonným způsobem vylákal.
K vašemu dotazu samotnému. Jedná se zřejmě o trestný čin úvěrového podvodu, který se v posledních letech rozmohl zejména v souvislosti s poskytováním spotřebitelských úvěrů. Tyto úvěry poskytují nejen banky, ale i další společnosti. Aby nalákaly co nejvíce klientů nabízejí uzavírání smluv bez ověřování údajů. Toho využila spousta podvodníků, kteří si opatřili falešná potvrzení o zaměstnání a výši platu a vyinkasovali částky v řádech tisíců. Např. taková společnost, která se před několika lety vydávala za sponzora vašich vánoc, by mohla vyprávět, je nejčastějším poškozeným u tohoto trestného činu. Z hlediska trestního práva se jedná o poměrně málo společensky nebezpečný trestný čin s tomu odpovídající mírnou trestní sazbou. Nicméně zaplacením dluhu trestní odpovědnost pachatele nezaniká.
Domnívám se, že ze strany obviněného vám žádné nebezpečí nehrozí, on musí předpokládat, že jako firma, tedy jakýsi druh instituce, poskytnete policii požadované údaje. Pokud byste policii odmítl sdělit požadované údaje, mohla by vás k tomu donutit uložením pokuty až do výše 50.000,- Kč, přičemž tato pokuta může být ukládána i opakovaně. V extrémním případě by to mohlo vést dokonce k tomu, že vám policie násilím zabaví vaše účetní doklady, z nichž si požadovanou informaci zjistí sama. Takže se sám rozhodněte, zda svým naprosto minimálním podílem přispějete k potírání zločinnosti, nebo zda vám stojí za to bránit spravedlnosti.
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku |