Jsem obžalovaný. Mohou novináři zveřejnit mé jméno a fotografii?


Dobrý den.Byl sem u soudu jako obvineny. Noviny poté uveřejnili mou fotku s celým mým jménem i bydlištěm. Soud byl odročen ale v tisku mě odsoudili už na 5 let. Mají právo uveřejnovat me celé jméno atd.?  

Vaše otázka se týká presumpce neviny. Musíme se smířit s tím, že novináři jsou dnes chápáni jako další moc ve státě, která má zajistit kontrolu veřejnosti nad případným nezákonným chováním oficiálních mocenských složek. Na druhou stranu je spousta novinářů, které spíše zajímá prodejnost jejich článku, potažmo novin, pro které pracují. Informování o průběhu soudního řízení je spíše než veřejnou kontrolou honem za senzací, protože to zkrátka lidi chtějí a noviny se tak lépe prodávají a zpravodajské severy mají více návštěvníků a tím pádem více peněz za reklamu.

Ale zpět k vaší otázce. Novináři mají právo zveřejnit celé jméno obviněného včetně jeho fotografie. Samozřejmě mohou uvést i to, pro co je obviněný stíhán a jaký mu za to hrozí trest. To vše ale při zajištění presumpce neviny. Nelze tedy o obviněném, který ještě nebyl pravomocně odsouzen, psát, „že okradl stařenku“, ale je třeba uvést, že „je obviněn z okradení stařenky“ . Z vlastních zkušeností vím, že někteří novináři v trestním řízení vidí akorát senzaci, přičemž trestnímu řízení vůbec nerozumí a podávané informace pak jsou právnicky i skutkově do určité míry zkreslené. Nicméně výše uváděný způsob dodržování presumpce neviny je ve většině případů dodržován, i když ne nijak zdůrazňován.

Větší problém bych viděl v tom, že novináři již dostatečně podrobně neinformují o výsledku trestního stíhání, pokud není takový, jaký předpokládali. Řekl bych že poměrně často dochází k situaci, kdy novináři již od okamžiku zahájení vyšetřování podrobně popisují, čeho všeho se měl obviněný dopustit a celá kauza se tak objevuje v novinách třeba i několikrát měsíčně. Pokud ale pak soud obžalovaného obžaloby zprostí, napíší o tom pouze krátkou stručnou zprávu, aniž by jakkoliv reagovali na to, že několik měsíců o daném člověku se všemi podrobnostmi informovali jako o obviněném. A nemusí jít ani o zprošťující rozsudek, stačí, pokud soud z nějakého důvodu uloží mírnější trest (např. vzhledem k okolnostem trestného činu, poměrům obžalovaného apod.) V těchto případech se serioznější novináři omezí na stručnou zprávu a nechají v tichosti na svém zpravodajském serveru rozvinout „seriozní“ čtenářskou diskuzi o tom, jak jsou soudy neschopné a jak obžalovaný má dlouhé prsty a všechny podplatil a je naprosto zřejmé, že to je obrovský „hajzl“. Ti méně seriozní novináři poté obsah této „seriozní“ diskuze ze seriozního serveru shrnou jako své autorské dílo ve svém bulvárním plátku.

Pokud novináři nebo kdokoliv jiný poruší zásadu presumpce neviny, můžete se po nich domáhat náhrady morální škody, a to i žalobou na ochranu osobnosti.

Na našich stránkách najdete i zásady poskytování informací o trestním řízení v médiích, tak jak je upravuje trestní řád a jak je doporučuje uplatňovat Rada Evropy.



Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: