Co všechno hrozí za řízení v opilosti
Dobrý den, můj otec řídil automobil a způsobil dopravní nehodu, škoda 10.000,-kč na veřejném osvětlení. Nikoho nezranil (díkybohu), nebyl dříve trestán, ale nadýchal 3,2 promile alkoholu. Hrozí mu podmíněný nebo nepodmíněný trest? Může mu být soudem nařízeno ústavní léčení? Děkuji za odpověď.
Řízení pod vlivem alkoholu může být buď přestupek nebo trestný čin. Hranici mezi přestupkem a trestným činem zpravidla tvoří míra ovlivnění alkoholem, v praxi soudu pak touto hranicí je jedno promile alkoholu v krvi.
Pokud tedy bude mít řidič v krvi méně než jedno promile, bude se jednat s největší pravděpodobností o přestupek. Podle míry ovlivnění alkoholem pak za tento přestupek bude uložena pokuta v rozmezí 10.000,- Kč až 20.000,- Kč a zároveň zákaz řízení motorových vozidel na dobu šesti měsíců až jednoho roku nebo pokuta v rozmezí 25.000,- Kč až 50.000,- Kč a zároveň zákaz řízení motorových vozidel na dobu jednoho roku až dvou let.
Jestliže míra alkoholu v krvi dosáhne 1 promile a více, bude se jednat o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Za tento trestný čin může být uložen trest odnětí svobody na dobu až jednoho roku (podmíněný i nepodmíněný), peněžitý trest (2.000,- Kč až 5.000.000,- Kč), trest zákazu řízení motorových vozidel (na 1 rok až 10 let), trest obecně prospěšných prací (50 až 300 hodin) nebo propadnutí věci (v daném případě zřejmě automobilu). Nově od roku 2010 je možné za takový tretný čin uložit i trest domácího vězení.
To, co je uvedeno v předchozím odstavci je ale pouze základ. Týká se to těch pachatelů, kteří řídí pod vlivem alkoholu bez dalšího. Pokud ale je řízení pod vlivem alkoholu spojeno s dalšími okolnostmi, trestní sazby se zpřísňují. Tyto okolnosti jsou následující:
- pachatel byl pro trestný čin ohrožení návykové látky v posledních dvou letech odsouzen nebo propuštěn z výkonu trestu odnětí svobod
- pachatel pod vlivem omamných látek (alkoholu) způsobil dopravní nehodu
- pachatel se tohoto jednání dopustil při výkonu zaměstnání nebo při jiné činnosti, kdy je vliv omamných látek (alkoholu) zvláště nebezpečný, např. při řízení hromadného dopravního prostředku.
V těchto případech lze uložit stejné druhy trestů jako v předchozím případě, ale trest odnětí svobody (podmíněný či nepodmíněný) bude ukládán v rámci sazby 6 měsíců až 3 roky odnětí svobody. I jiné tresty by pak samozřejmě byly přísnější.
Trestní sazba se pak může ještě zpřísnit, pokud pachatel řízením vozidla pod vlivem návykových látek jinému způsobí ublížení na zdraví nebo dokonce smrt. Takové jednání pak bude posuzováno nejen jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, ale též jako trestný čin ublížení na zdraví, a to buď podle § 147 nebo podle § 148 trestního zákoníku. Tam se pak sazba trestu odnětí svobody může vyšplhat na 6 měsíců až roky, a v těch nejtěžších případech, kdy dojde k těžké újmě na zdraví nebo smrti více osob, dokonce až na 2 roky až osm let.
To, jaký trest nebo kombinace trestů bude uložena, jak budou přísné a zda se u trestu odnětí svobody bude jednat o trest podmíněný nebo nepodmíněný, závisí na mnoha okolnostech. Důležitá je míra ovlivnění alkoholem, výše způsobené škody, okolnosti, za nichž došlo k řízení (bude rozdíl, jestli opilec řídí ve městě v největším provozu a nebo jestli v zapadlé vísce ve dvě v noci přejede jen náves). Samozřejmě na to bude mít vliv, zda pachatel byl již v minulosti trestán a kolik záznamů o deliktech v dopravě má v evidenční kartě řidiče. V každém případě ale pachatel musí počítat s uložením zákazu činnosti, a pokud se trestné činnosti dopouští opakovaně, nebo pokud v opilosti někomu ublížil nebo dokonce někoho zabil, neměl by moc počítat s jiným, než nepodmíněným trestem odnětí svobody.
To, že každý řidič je jednou nohou před trestním soudem, si můžete přečíst i v článku Trestné činy související s řízením motorových vozidel.
Dobry den, mam na Vas dotaz. Bohuzel, jsem v sobotu zasedla za volant opila.Policie mne zastavila hned dvakrat. Poprve to se mnou sepsali a doporucili mi vuz uz neridit, jenze ja nasedla a jela dal.Ani ne za 10 min mne chytila dalsi hlidka. Nadychala jsem 1,82 promile. Poprve jsem na krev jet odmitla, po druhe uz jsem jela.Je to muj prvni prestupek.Hrozne me cela vec mrzi.Muzete mi, prosim, rict s jakym trestem muzu pocitat? Velice Vam dekuji a preji hezky den.
Vaše jednání rozhodně není přestupek, jak píšete, ale trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky podle § 274 odst. 1 trestního zákoníku (předpokládám, že jde o vaše první řízení pod vlivem alkoholu a že jste nezpůsobila nehodu, případně že jste neřídila hromadný dopravní prostředek). Za tento trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo trest zákazu činnosti. S pravděpodobností, hraničící s jistotou, přijdete nejméně na jeden rok o řidičský průkaz (tj. trest zákazu činnosti). Pokud jste nebyla dosud trestána bude vám pravděpodobně uložen podmíněný trest odnětí svobody (do jednoho roku) nebo peněžitý trest, případně kombinace obou trestů. V úvahu by přicházel i trest obecně prospěšných prací (50 až 300 hodin). Pokud jste již v minulosti byla trestána, mohl by vám být uložen i nepodmíněný trest odnětí svobody. To, že jste řídila opilá opakovaně přes předchozí upozornění značně benevolentních policistů vám rozhodně nepolehčí, spíše naopak.
Dobry den, jiz jednou jsem se dotazovala na jednu vec,ale nebyla jsem konkretni.Zeptam se tedy znovu. Pri klasicke nocni silnicni kontrole me zastavili policiste, ja bohuzel, ridila pod vlivem alkoholu, po prve mne vzali na sluzebnu,sepsali semnou prestupek,nedali mi dychnout a poslali mne dom s domluvou. Ja opet nasedla do vozu a vydala se domu. Za chvili mne stopla hlidka, ktera uz mne dychnout nechala, nadychala jsem 1,82 promile s tim, ze jsme jeli na krev.Dnes mi volal policista, ze vysledky z krve uz maji, ze je to 1,62. Dnes se mam dostavit k vyslechu.Jedna se o trestny cin.Nemam zadny zaznam, toto je muj prvni „konflikt“ se zakonem.Jsem ridickou 5 let a za tu dobu jsem nikdy nedostala pokutu, ani nic nezavinila.Ziju sporadany zivot, jen tohle se mi trochu vic vymklo z rukou.Muzete, mi prosim, sdelit s jakym trestem muzu pocitat? Jaky bude nasledujici postup?
Podobné případy se většinou projednávají ve zkráceném řízení. V této chvíli si vás policie pravděpodobně pozve k výslechu (pokud to již neudělala) a sdělí vám, že jste podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Pokud chcete, můžete si s sebou vzít advokáta jako obhájce, ale není to povinné. Poté policisté spis, obsahující vaši výpověď a všechny podstatné listiny (tj. záznam o silniční kontrole, protokol o lékařském vyšetření krve, opis rejstříku trestů a výpis z evidenční karty řidiče), pošlou státnímu zástupci. Ten rozhodne zda na vás podá u soudu návrh na potrestání a s ohledem na to, jak to popisujete, je pravděpodobné, že to udělá. Jestli jste dosud nebyla trestána, bude soud pravděpodobně rozhodovat bez osobního projednání věci v hlavním líčení a rozhodne trestním příkazem, který vám bude doručen poštou. Budete-li shledána vinnou, uloží vám téměř jistě trest zákazu činnosti, výměru bych odhadoval okolo dvou let, záleží na okolnostech. Dále vám pravděpodobně bude uložen podmíněný trest odnětí svobody (odhadem okolo 4 měsíců se zkušební dobu okolo 16 měsíců), případně peněžitý trest (záleží na vašich příjmech, mohlo by to být mezi 10.000,- a 20.000,- Kč). Pokud by soud neuložil podmíněný trest odnětí svobody, mohl by uložit i trest obecně prospěšných prací (odhadem 100 až 200 hodin). K otázce trestu se lze jen těžko vyjadřovat, hodně záleží na okolnostech a shora uváděné sazby jsou opravdu jen hrubě orientační a vycházejí ze zkušeností s obdobnými případy. Proti rozhodnutí soudu jsou samozřejmě opravné prostředky.
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku |