Byl jsem odsouzen, ale odsouzení bylo zahlazeno – získám zbrojní průkaz?


Dobrý den. Mohu po vymazání trestního rejstříku, dostat povolení k držení střelné zbraně?

Pro účely zákona o zbraních se při posuzování bezúhonnosti žadatele o tzv. zbrojní průkaz nepřihlíží k tomu, že odsouzení za trestný čin bylo zahlazeno. To znamená, že i když soud rozhodne o zahlazení vašeho odsouzení a toto se nebude zobrazovat ve výpisu z rejstříku trestů, příslušný orgán si vyžádá opis z rejstříku trestů a z něho zjistí, že jste byl odsouzen a nemusí vás tedy považovat za bezúhonného, což je jednou z podmínek získání zbrojního průkazu.

I přesto však podle zákona o zbraních můžete zbrojní průkaz získat. Záleží totiž na tom, jakého trestného činu jste se dopustil a jaký trest vám byl uložen. Zjednodušeně řečeno lze říci, že za bezúhonného nebudete považován, pokud jste spáchal jakýkoliv úmyslný trestný čin a od výkonu trestu ještě neuplynulo 5 let (byl-li vám uložen trest odnětí svobody do dvou let nebo jiný trest, nespojený s odnětím svobody) nebo 10 let (byl-li vám uložen trest odnětí svobody převyšující dva roky). U nedbalostních trestných činů se to týká jen případů, kdy trestný čin byl spáchán v souvislosti s držením, nošením nebo použitím zbraně či střeliva, a v tomto případě je lhůta tříletá. U některých zvlášť vyjmenovaných trestných činů však nebudete moci získat zbrojní průkaz nikdy, nebo až dvacet let po výkonu trestu. Pro vaši lepší představu připojuji text ustanovení § 22 zákona o zbraních, které se danou otázkou zabývá.

§ 22
Bezúhonnost fyzické osoby

(1) Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem

a) vlastizrady, rozvracení republiky, teroru, teroristického útoku, záškodnictví, sabotáže, vyzvědačství, válečné zrady, účasti na zločinném spolčení, obecného ohrožení, ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla, zavlečení vzdušného dopravního prostředku do ciziny, vraždy nebo genocidia, za který byl uložen výjimečný trest nebo trest odnětí svobody na více než 12 let; v případě mladistvého trest odnětí svobody na 5 až 10 let,
b) uvedeným v písmenu a), za který byl uložen trest odnětí svobody na 5 až 12 let, nebo úmyslným trestným činem proti životu a zdraví, proti svobodě a lidské důstojnosti nebo jiným úmyslným trestným činem spáchaným se zbraní, za který byl uložen trest odnětí svobody převyšující 5 let a od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen, neuplynulo alespoň 20 let,
c) uvedeným v písmenu a) nebo b) nebo jiným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen, neuplynulo alespoň
1. 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody, nebo
2. 10 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody převyšující 2 roky, nebo
d) spáchaným z nedbalosti za porušení povinností v souvislosti s držením, nošením nebo používáním zbraně nebo střeliva, pokud od právní moci rozsudku neuplynuly alespoň 3 roky.

(2) Za bezúhonného podle tohoto zákona se také nepovažuje ten, kdo byl v cizině pravomocně uznán vinným činem, jehož skutková podstata odpovídá skutkové podstatě některého z trestných činů uvedených v odstavci 1. Doba, po kterou není osoba považována za bezúhonnou, je obdobná jako v odstavci 1.

(3) Za bezúhonného podle tohoto zákona se v případně žádosti o vydání zbrojního průkazu skupiny F nebo zbrojní licence skupiny K nepovažuje také ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem porušování předpisu o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, útoku na státní orgán, útoku na veřejného činitele, nedovoleného ozbrojování, vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků, nedovolené výroby a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečné látky, hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, mučení a jiného nelidského a krutého zacházení, podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, používání zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje, válečné krutosti, persekuce obyvatelstva nebo jiným trestným činem spáchaným se zbraní.
(4) Příslušný útvar policie požádá za účelem posouzení bezúhonnosti fyzické osoby o vydání opisu z evidence Rejstříku trestů.  Při posuzování bezúhonnosti fyzické osoby se nepřihlíží k zahlazení odsouzení podle zvláštního právního předpisu. 



Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: