Obžalovaný byl odsouzen k podmíněnému trestu (neodvolal se), ale rozsudek mu nebyl doručen v písemné formě. Musí být odsouzenému rozsudek doručen? Pokud ano, tak v jaké lhůtě a od kdy rozsudek nabývá právní moci (tzn. od jakého data běží podmínka)? Musí rozsudek obsahovat podmínky, které má obžalovaný splnit? Odsouzený způsobil svým jednáním bagatelní škodu (v řádu stovek Kč), soudce mu doporučil (nepřikázal) škodu nahradit. Poškozený ale náhradu nepožaduje a nechce se svého nároku zříci písemně. Vyplývá z toho pro odsouzeného nějaké nebezpečí (nedodržení podmínek)?
Dobrý den, v roce 2005 mi byl soudem odebrán řídičský průkaz.Trest končí v řijnu 2007.Budu muset podstoupit přezkoušení?Děkuji za odpověď. (15.10.2007)
Vzhledem k tomu, že od právní moci uložení trestu zákazu činnosti uplynul více než jeden rok, budete muset prokázat odbornou, ale i zdravotní způsobilost.
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je možné při soudním řízení rozhodnout bez přítomnosti poškozeného ? Jedná se o trestný čin. Pokud si poškozený doručovanou zásilku o předvolání nevyzvedl, hrozí mu nějaká pokuta ? Děkuji za odpověď.
Zásadně lze při hlavním líčení rozhodnout bez poškozeného. Poškozený má právo, nikoliv povinnost, se účastnit hlavního líčení, a pokud toho nevyužije, je to jeho věc.Poškození jsou traumatizováni nejen skutečností, že jsou to právě oni, komu bylo trestným činem ublíženo, ale i skutečností, že musejí, a třeba i opakovaně, přijít na policii a k soudu, což jim bezpochyby není příjemné. Na druhou stranu, jestli chtějí, aby pachatel byl usvědčen a potrestán, aby nemohl škodit dále, musejí se překonat a spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení. Na druhou stranu, ten, kdo je v trestním řízení poškozeným, ve většině případů bývá i důležitým svědkem. Pokud tedy poškozený je k soudu předvolán zároveň jako svědek, je jeho povinností se dostavit. Pokud tak neučiní, vystavuje se nebezpečí uložení pořádkové pokuty do výše až 50.000,- Kč, která může být ukládána i opakovaně. Navíc vás soud může nechat předvést policií, takže kromě pokuty budete mít ještě ostudu mezi sousedy nebo spolupracovníky, záleží, kde si vás policisté vyzvednou. Pokud si poškozený zásilku nevyzvedl na poště, záleží další postup soudu zase na tom, zda poškozeného potřebuje vyslechnout jako svědka, či nikoliv. Pokud není třeba poškozeného vyslýchat, nenutí nic soud k tomu, aby se snažil nějak donutit poškozeného k vyzvednutí zásilky. Pokud si ovšem obsílku nepřevezme poškozený, kterého je třeba vyslechnout jako svědka, soud může opět za poškozeným poslat policisty a pokud dojde k závěru, že poškozený si zásilku nevyzvedl úmyslně, může mu opět být uložena výše uvedená pořádková pokuta.
Dobrý den, můj manžel dostal nástup trestu proti kterému se odvolal z vážných zdravotních důvodů a předložil soudu i lékařské zprávy a zprávy o hospitalizaci a o tom že se podrobuje velice těžké operaci kyčle. Soudce mu ale neodpověděl a ani neposlal usnesení o tom že odklad uzná nebo ne. Asi po dvou měsících mu přišlo že podle soudu asi pominul důvod odkladu a že má ihned nastoupit.Manžel neuposlechl protože byl v nemocnici na operaci.Vrátil se z nemocnice a asi po čtrnácti dnech zazvonila policie u dveří s tím že ho musí dodat do výkonu. Takže můj manžel o dvou berlích a s neschopenkou a čtrnáct dní po operaci byl vzat do výkonu trestu.
Dobrý den,mě mají 18.října vrátit řidičák který me byl před 2 léty soudně odebrán a chci se zeptat jestli mám ještě někam psát,nebo jestli stačí jenom jít na magistrát a tam mi ho vydají. Předem děkuji za odpověď.
Po uplynutí celého trestu zákazu řízení motorových vozidel již nemusíte u soudu o nic žádat. Stačí pokud si přímo na odboru dopravy příslušného městského úřadu požádáte o vrácení řidičského průkazu.
Ve vyhlášce ministerstva spravedlnosti § 52 jsem se dočetla, že odsouzenému ve věznici s dozorem může ředitel věznice jednou za měsíc povolit opustit věznici na dobu 24 hodin. Je to opravdu možné a jak se o to žádá. Děkuji.
Ano, ředitel věznice opravdu může v souvislosti s návštěvou povolit vězni opuštění věznice, a to na dobu až 24 hodin. Je to v podstatě zároveň jeden z druhů kázeňských odměn. Takto lze povolit opuštění věznice jen odsouzeným ve věznici s dohledem, s dozorem a s ostrahou. Ve věznici se zvýšenou ostrahou toto možné není.