Příprava a pokus trestného činu
Trestný není jen dokončený trestný čin, ale trestně odpovědný je i pachatel, který se o trestný čin pouze pokusil, avšak k dokončení činu nedošlo. Při pokusu o trestný čin se přitom ukládá trest v rámci stejné trestní sazby jako u dokonaného trestného činu. Jednání pachatele, který např. střílel po někom v úmyslu ho zabít, ale netrefil se, je z hlediska trestní odpovědnosti posuzováno stejně, jako kdyby se mu trefit podařilo.
Pachatel se ale může zbavit trestní odpovědnosti za pokus trestného činu, a to hned dvěma způsoby. Trestnost pokusu zaniká, pokud pachatel dobrovolně upustil od dalšího jednání směřujícího k dokonání trestného činu a
- odstranil nebezpečí, které vzniklo zájmu chráněnému trestním zákonem z podniknutého pokusu trestného činu, nebo
- učinil o pokusu trestného činu oznámení v době, kdy nebezpečí, které vzniklo zájmu chráněnému trestním zákonem z podniknutého pokusu trestného činu, mohlo být ještě odstraněno; oznámení je nutno učinit státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu, voják může místo toho učinit oznámení nadřízenému.
U zvlášť závažných trestných činů (tedy zjednodušeně řečeno těch, u nichž horní hranice trestu odnětí svobody dosahuje nejméně 10 let), u kterých je to v zákoně výslovně stanoveno (je to naprostá většina všech zvlášť závažných úmyslných zločinů), je stejným způsobem trestána i příprava k trestnému činu. Příprava na rozdíl od pokusu ještě nesměřuje bezprostředně k dokonání trestného činu, ale zajišťuje podmínky pro dokonání takového činu (např. pachatel si opatří zbraň v úmyslu někoho s ní zabít).
I v případě přípravy se pachatel může trestní odpovědnosti zbavit, a to stejným způsobem jako u pokusu trestného činu, jak je to popsáno výše.
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku |