Ochranná léčba
Jedná se o ochranné opatření, nikoliv o trest. Ukládá se pachatelům, kteří se dopustili trestného činu v souvislosti s nějakou chorobou či poruchou nebo v souvislosti se zneužíváním nějaké návykové látky. Nejčastěji se jedná o ochranné léčení protialkoholní a protitoxikomanické, sexuologické, psychiatrické apod.
Ochranná léčba se vykonává buď ústavní formou (odsouzený je léčen v ústavu) nebo formou ambulantní (odsouzený dochází pravidelně ze svého domova k odbornému lékaři). Ochranné léčení se neukládá na konkrétní dobu, ale na neurčito, a trvá do doby, než je účelu léčby dosaženo, tj. odsouzený je vyléčen nebo jeho stav je alespoň natolik stabilizovaný, že odsouzený není nebezpečný pro společnost. Nicméně, ochranné opatření musí skončit do dvou let. Nejpozději po dvou letech musí soud přezkoumat důvodnost dalšího trvání ochranné léčby a rozhodnout o tom, že se odsouzený z ochranné léčby propouští nebo o tom, že se ochranná léčba prodlužuje. Takto lze léčbu prodloužit opakovaně, vždy však nejvíce o dva roky.
Ochranné léčení lze uložit vedle trestu, ale i samostatně, když je od uložení trestu upuštěno, nebo když bylo trestní stíhání pro nepříčetnost obviněného zastaveno.
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku |