Výběr z internetového zpravodajství 9.12.2011
- Bude si obviněný moci dohodnou trest? Jinde už to mají, tak proč ne u nás?
- Pohádka o mobilním telefonu, aneb jak jsou lidi zblblí a všechno vyslepičí
O trestu by se mohli obžalovaní dohodnout se státním zástupcem
Zrychlení soudního řízení, takové ambice si klade novela trestního řádu, která dnes v prvním čtení prošla poslaneckou sněmovnou. Obsahuje totiž dohodu o vině a trestu. S výjimkou závažných trestných činů, které končí smrtí oběti, by se totiž obvinění mohli domluvit na trestu se státním zástupcem. Pokud se k porušení zákona sami přiznají. Ulevit by se tak mělo přetíženým soudům, které řeší konkrétní kauzy třeba i několik let.
„O tom, jakých případů by se tato novela týkala, povedeme ještě na půdě poslanecké sněmovny jednání. Jaké trestné činy bude možné vyřešit i bez hlavního soudního řízení bude věcí politického rozhodnutí. Mohu uvést příklad ze Slovenska, kde dohodu o vině a trestu zavedli na veškeré trestné činy a vedlo to k výraznému zkrácení délky soudního řízení,“ říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s tím, že by to zatím raději zúžil na méně závažné trestné činy.
Novela zavádí také takzvaného spolupracujícího obviněného. „Jedná se o zcela klíčovou změnu, kterou jsem dnes na plénu navrhl poslancům. Má výrazně posílit boj proti organizovanému zločinu. Je to jistá forma korunního svědka. Pokud je zde organizovaný zločin a více spolupachatelů, tak navrhuji, a mají to i jiné vyspělé státy, aby pokud jeden ze spolupachatelů označil ostatní spolupachatele, dal soudu nebo policii důkazy, které usvědčí celou organizovanou skupinu, dostal menší trest. Většinou pod dolní hranicí sazby,“ vysvětluje Jiří Pospíšil.
Celý text článku najdete na stránkách Rozhlas.cz
Kvůli zprávám porotce na Twitteru zrušili muži v USA trest smrti
Nejvyšší soud amerického státu Arkansas zrušil rozsudek smrti nad mužem usvědčeným z loupežné vraždy. Rozhodl tak kvůli tomu, že jeden z porotců při procesu zveřejňoval své postřehy ze soudního přelíčení pomocí Twitteru, čímž porušil svou přísahu, napsala dnes agentura AP.
Arkansaský nejvyšší soud nyní rozhodl, že Franco porušil svou přísahu, v níž se zavázal s nikým nemluvit o případu. Soudce prý před zahájením procesu dokonce výslovně varoval porotce, aby se vyhnuli posílání zpráv o soudu na Twitter, Franco to ale nerespektoval.
Právní odborníci očekávají, že případ přispěje ke zpřesnění pravidel o službě v porotě a mohl by vést i k omezení práva užívat mobilní telefon, neboť s jeho pomocí jsou internetové sociální sítě snadno dostupné.
Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku |