Výběr z internetového zpravodajství 5.10.2011
- Trestní stíhání je nástrojem na poškození konkurence. Co s tím?
- Falešně svědčil, teď možná sám skončí za mřížemi.
- Nabídka práce v zahraničí: Sháníme kata, vlastní sekyra podmínkou
Justice v Česku se zneužívá k házení špíny na druhé, tvrdí soudce
Trestní právo a justice v Česku se stále více zneužívá k očernění, tedy účelové kriminalizaci nepohodlných protivníků v politice, v rodinných sporech o děti, v podnikání a nově i zdravotnictví. Na právní konferenci o kriminalizaci coby fenoménu v naší společnosti, která se konala v Praze, to prohlásil před asi pěti desítkami soudců, advokátů a právníků předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček.
Relativně novým fenoménem, který zde před deseti lety ještě nebyl, je podle soudce Sváčka zneužívání kriminalizace v lékařské péči.
„Dříve to byly spory o to, že lékař třeba uřízl zdravou nohu, ale dnes se setkáváme s tím, že pacienti žalují lékaře i proto, že doba rehabilitace je delší, než pan doktor sliboval. Je otázka, jak se v tomto bude lékařům pracovat, a jak budou ochotni se pouštět do riskantnějších zákroků,“ dodal Sváček.
Připomněl, že ve své praxi vidí, že ve velkém se zneužívá kriminalizace v podnikání, a to třeba tím, že už jen v přípravném řízení, po podání trestního oznámení, získá jedna strana o druhé údaje, které potřebovala, a pak stejně iniciuje zastavení věci.
Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz
Ze svědka se po dvou letech stal podezřelý z křivé výpovědi
Policisté obvinili muže, který podle vyšetřovatelů v červnu 2008 křivě svědčil před královéhradeckým soudem. Přišlo se na to až po dvou letech. Není ale zřejmé, do jaké míry se nepravdivé svědectví mohlo podepsat na trestu druhého muže, který byl nakonec odsouzen za podvod.
Muže usvědčil podpis, který písmoznalec ohodnotil jako jeho vlastnoruční. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz
"Přímo při hlavním líčení muž jako svědek lhal o tom, že mu druhý muž, který byl obviněný z podvodu, nevrátil peníze. Ty si od něj vypůjčil na podzim roku 2006. Mělo se jednat o částku devatenáct tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Anna Pešavová.
Dodala, že soudce svědka před výpovědí řádné poučil, že nepravdivé svědectví se může obrátit proti němu. Svědek i přesto tvrdil, že nepodepsal žádné potvrzení o vrácení peněz.
Osmatřicetiletý podvodník, proti němuž svědčil, nakonec dostal desetiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na dva roky.
Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz
Srí Lanka nutně potřebuje katy, stávající dali výpověď
Srí Lanka řeší velmi nezvyklý problém. Hodlá najmout katy poté, co její dva jediní mistři popravčí skončili se svým zaměstnáním, zatímco na popravu čeká v zemi přinejmenším 800 lidí.
Trest smrti nebyl na Srí Lance, jejíž obyvatelstvo je převážně buddhistického vyznání, vykonán od roku 1976, ačkoliv ho vláda v roce 2004 znovu zavedla pro zločiny, jako je vražda, pašování drog nebo znásilnění.
"Jsou zde dvě neobsazená místa pro kata. Jeden muž, který zastával tuto pozici, byl povýšen, druhý odešel do důchodu," vysvětlil srílanský ministr pro nápravná zařízení a reformy vězeňství A. Desanayake.
"Plánujeme, že do příštího týdne vypíšeme na obě prázdná místa konkurs, protože je nemůžeme nechat neobsazená."
Celý text článku najdete na webových stránkách Aktuálně.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku |