Novela trestního zákoníku číslo 360/2012 Sb.
Podrobnosti postupu Úřadu při aplikaci podmínek leniency programu budou upraveny v aktualizovaném Oznámení Úřadu, které bude dostupné na jeho internetových stránkách.
V § 22ba odst. 3 je upravena výjimka z uložení zákazu plnění veřejných zakázek nebo zákazu plnění koncesní smlouvy pro soutěžitele, kteří se dopustili kartelové dohody v souvislosti se zadávacím řízením nebo uzavíráním smlouvy na plnění veřejných zakázek malého rozsahu anebo v souvislosti s koncesemi. Zákaz se neukládá soutěžitelům, kteří splnili
- podmínky dle § 22ba odst. 1 písm. a) nebo písm. b) – tj. úspěšným žadatelům o leniency, a dále
- těm, kteří splnili podmínky pro snížení pokuty o 20 % (tj. přinesli Úřadu procesní úsporu).
Úprava sleduje podporu využívání leniency programu a také podporu efektivního postupu Úřadu při prokazování kartelových dohod uzavíraných ve výše uvedené souvislosti (ve prospěch úspory zdrojů pro šetření dalších případů).
Právní úprava obsažená § 22ba zákona přináší dále v odstavci 2 nový institut – tzv. „narovnání“. Umožňuje snížit pokutu tomu, kdo v návaznosti na sdělení výhrad přizná, že správní delikt, tak jak byl Úřadem skutkově vymezen a právně kvalifikován, skutečně spáchal. Jde o obdobu settlementu, představeného Evropskou komisí v roce 2008. Účastníci řízení tak přispějí k úspoře zdrojů Úřadu, neboť nebudou obstrukčně protahovat řízení a navrhovat jen účelové důkazy, jimiž by se musel Úřad dál v řízení zabývat k prokázání jejich nedůvodnosti. Jedná se o nástroj procesní ekonomie, který Úřadu umožní využít dosaženou úsporu zdrojů k efektivnějšímu odhalování a prokazování porušení zákona. Účastníkovi řízení současně zůstávají zachovány možnosti jeho procesní obrany.
Navrhuje se, aby účastníkovi řízení, který takto akceptuje svou odpovědnost za spáchaný delikt, byla pokuta snížena o 20 %. Na rozdíl od Komise, která institut narovnání v současné době vztahuje jen na kartely, se v zákoně navrhuje jeho zavedení pro všechny základní typy porušení zákona, tj. zakázané dohody (§ 3 odst. 1), zneužití dominantního postavení (§ 11 odst. 1) i uskutečnění spojení před podáním návrhu a před právní mocí rozhodnutí, jímž se spojení povoluje (§ 18 odst. 1). S ohledem na dosavadní zkušenost předkladatele (zejména s ohledem na moderační přístup správních soudů) se jeví snížení pokuty o 10 % užívané Evropskou komisí v případech aplikace settlementu jako příliš nízké a bez motivačního účinku pro účastníky řízení. Z tohoto důvodu navrhované znění počítá s pevným snížením pokuty indikované ve sdělení výhrad o 20 %. V § 22ba odst. 6 se vymezuje lhůta (do 15 dnů od sdělení výhrad) pro uplatnění žádosti, v níž účastník řízení projeví zájem splnit podmínku pro snížení pokuty za umožnění procesní úspory. Později uplatněnou žádost Úřad projedná jen v případech hodných zvláštního zřetele.
Podrobnosti postupu Úřadu při aplikaci podmínek pro snížení pokuty za dosažení procesní úspory budou upraveny v Oznámení Úřadu, které bude dostupné na jeho internetových stránkách.
K bodu 29 a 30
Navrhované doplnění odstavce 1 v § 22c „Pořádková pokuta“ je promítnutím změn provedených v § 21e „Poskytování informací“, a to založením obecné povinnosti soutěžitelů poskytovat Úřadu úplné, správné a pravdivé podklady a informace (v upraveném odstavci 1 § 21e) a přesunem stávající povinnosti soutěžitelů poskytovat Úřadu informace v jím stanovených lhůtách do odstavce 2 téhož ustanovení zákona (viz body 15 až 17 návrhu tohoto zákona). Přesun povinnosti dodržovat Úřadem stanovené lhůty pro poskytnutí informací je promítnut v § 22c, aby bylo nadále možno postihovat soutěžitele za její nesplnění.
Nadále tedy zůstává zachováno oprávnění Úřadu uložit pořádkovou pokutu za nesplnění povinnosti poskytovat Úřadu úplné, správné a pravdivé informace, nesplnění povinnosti poskytovat je v Úřadem stanovených lhůtách, a také za nesplnění povinností soutěžitelů podle § 21f odst. 3 – tj. neposkytnutí součinnosti či nestrpění výkonu oprávnění Úřadu při šetření na místě v obchodních prostorách soutěžitelů, např. při neumožnění vstupu do obchodních prostor soutěžitelů, neumožnění Úřadu nahlédnout do obchodních záznamů, či neumožnění ověřit, zda se jedná o obchodní záznamy, bránění pořízení kopií záznamů atd. Neplnění uvedených povinností představuje ztěžování postupu řízení. Zákon tak upravuje speciální skutkové podstaty pro pořádkové pokuty i jiné sazby pořádkových pokut, než jaké upravuje správní řád. Novela nezakládá další skutkovou podstatu pro uložení pořádkové pokuty (modifikuje pouze jednu z nich).
Vzhledem k uvedenému charakteru sankcí ukládaných dle § 22c, se navrhuje v § 22c zrušení odstavce 3, upravujícího lhůtu, v níž lze pokutu uložit. Pořádkové pokuty slouží k zajištění účelu a průběhu správního řízení; lze je tedy ukládat kdykoli v průběhu řízení.
K bodu 31
Navrhované znění výslovně v nově doplněném § 25b vylučuje na postup Úřadu podle zákona užití právních předpisů o kontrole, tj. současný zákon č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, ve znění pozdějších předpisů. Důvodem je specifická povaha činností Úřadu v rámci jeho dozorové pravomoci a odlišnost jeho postupů dle zákona, které neumožňují aplikovat uvedený předpis (např. neumožňují Úřadu převzít při šetření v obchodních prostorách soutěžitelů originály podkladů a vrátit je, pominou-li důvody k jejich převzetí, Úřad též nemůže při šetření v obchodních prostorách soutěžitelů vystavit protokol o kontrolním zjištění s uvedením zjištěných nedostatků a výčtem předpisů, které byly porušeny, neboť porušení zákona je výsledkem řady úkonů dokazování v průběhu řízení Úřadu). Pro účely výkonu svého dozoru má Úřad zvláštní komplexní úpravu v zákoně a předpisy o kontrole se na jeho postup ani aktuálně neaplikují. Úprava zvyšuje transparentnost postupu Úřadu.
Čl. II – Přechodné ustanovení
S ohledem na zachování právní jistoty se upravuje, že řízení, která nebyla pravomocně skončena přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se dokončí podle dosavadních předpisů.
- Text je rozdělen na více částí
- « Předchozí část
- Pokračování textu »
- Část:
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku |