Jak správně psát a telefonovat na soud
Soud je při komunikaci s veřejností úřad jako každý jiný a mívá občas poměrně složitou organizaci. Když se pak člověk chce s úřadem domluvit, bývá to někdy těžké, protože ne vždy se obyčejný člověk umí obrátit na toho správného úředníka tím správným způsobem. Tento článek vám má ve stručnosti pomoci při písemném a telefonickém styku se soudy.
1. Posíláme soudu dopis
Pokud posíláte soudu jakoukoliv písemnost v již probíhajícím řízení, je bezpodmínečně nutné, abyste v této písemnosti přesně označili řízení, kterého se písemnost týká. Každé řízení je vedeno pod konkrétní jedinečnou spisovou značkou. Ta se skládá z čísla soudního senátu, který má vyřízení věci na starosti, dále z písmene, označujícího druh agendy, pořadového čísla a označení roku. Např. spisová značka 15T 268/2011 znamená, že věc projednává soudní senát číslo 15, jedná se o trestní věc, která u tohoto senátu je v roce 2011 dvěstěšedesátáosmá v pořadí. Spisovou značku najdete na všech písemnostech, které vám soud v dané věci doručuje. Někdy není označena jako „spisová značka“, ale jako číslo jednací. Číslo jednací se skládá ze spisové značky a čísla listu konkrétní písemnosti. Dojde-li vám tedy od soudu např. nějaká výzva, na níže je uvedeno číslo jednací 15T 268/2011-35, znamená to, že tato výzva je založena na čísle listu 35 ve spisu 15T 268/2011.
Jestliže písemnost, kterou posíláte soudu, neoznačíte spisovou značkou, může se stát, že pracovníci soudu nebudou schopni písemnost zařadit do správného spisu a soud tedy nebude moci k vaší písemnosti přihlédnout.
2. Telefonujeme na soud
Pokud potřebujete telefonicky u soudu zjistit něco, co se týká vašeho řízení u daného soudu, je třeba zavolat na správné oddělení soudu. I v tomto případě je nutno znát spisovou značku, pod níž je vaše řízení vedeno. S největší pravděpodobností nebudete znát přímý telefon na konkrétní oddělení soudu, takže budete volat na ústřednu soudu. Tam musíte spojovatelce uvést, na jaké soudní oddělení (např. trestní, exekuční apod.) potřebujete přepojit. U větších soudů je v rámci jednoho oddělení více vedoucích kanceláře. V takovém případě po vás spojovatelka bude chtít, abyste uvedli nejen oddělení, na něž chcete být spojeni, ale i konkrétní spisovou značku, aby vás mohla spojit přímo s konkrétním pracovníkem. Vám to ušetří peníze za telefon a pracovníci soudu zase nebudou muset být zbytečně rušeni od své práce a nuceni přepojovat vás do dalších kanceláří.
Jak poznám podle spisové značky typ soudního oddělení?
T – trestní řízení
Tm – trestní řízení ve věcech mladistvých
Rod– řízení ve věcech dětí mladších 15 let podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže
C – občanskoprávní řízení
Cm – obchodněprávní řízení
P – opatrovnické řízení a řízení ve věcech nezletilých dětí
E – výkon rozhodnutí (exekuce
PP – podmíněné propuštění
Nt – některé věci související s trestním řízením, např. rozhodování soudu v přípravném řízení trestním
Ntm – některé věci související s trestním řízením proti mladistvým, např. rozhodování soudu v přípravném řízení trestním
Nc – některá opatrovnická řízení, nejasné návrhy a další
Td – dožádání jiných soudů ve věcech trestních
Cd – dožádání jiných soudů ve věcech občanskoprávních
L – řízení o vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení v ústavu zdravotnické péče
D – dědické řízení
U – řízení o umoření listin
Sd – řízení o vydání směnečného (šekového) platebního rozkazu
To – řízení o opravných prostředcích v trestních věcech
Tmo – řízení o opravných prostředcích v trestních věcech mladistvých
Co – řízení o opravných prostředcích v občanskoprávních věcech
K – konkurzní řízení
Kv – řízení o návrzích na vyrovnání podle zákona o konkurzu a vyrovnání
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku |