Výběr z internetového zpravodajství 29.9.2011
- Fotbaloví chuligáni – zbabělci nebudou mít svůj paragraf. I tak ale mohou být trestáni.
- Není znalec jako znalec, razítko má dneska kdekdo. Teď si budou muset dát pozor
- Policajt je autorita a musí se respektovat
Trest pro fanoušky za zakrývání obličeje v trestním zákoně nebude
Až dvouleté vězení pro radikální fanoušky za vstup na hrací plochu nebo za zakrývání obličeje v trestním zákoně výslovně uvedeno nebude. Sněmovna dnes odmítla rozšířit takto výčet jednání, na které by se vztahoval trestný čin výtržnictví.
Proti rozšíření se postavil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), podle něhož je možné vstup na hřiště nebo zakrývání obličeje trestat podle okolností už nyní. Bez seriózní analýzy postupu policie a justice v této věci není možné rozšíření podpořit, uvedl ministr.
"Není žádným problémem, aby v praxi orgány činné v trestním řízení a následně soudy i tato jednání vztáhla pod trestný čin výtržnictví, pokud budou naplňovat principy hrubé neslušnosti anebo obecně výtržnosti," dodal Pospíšil.
O uzákonění trestného činu vstupu na hrací plochu dlouhodobě usiluje Českomoravský fotbalový svaz.
Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.cz
Soudní znalce čekají tvrdší postihy, svědkům zůstane nová identita
Soudním znalcům a tlumočníkům budou za špatnou práci hrozit výrazně vyšší tresty než dosud. Nejpřísnějším postihem bude zákaz činnosti. Mění se i postavení utajovaných svědků. Nová identita by jim měla zůstat i po skončení ochranného režimu. Obě novely schválili v úterý poslanci a míří do Senátu.
Soudní znalci můžou dostat pokutu až 100 tisíc korun, znalecké ústavy dvojnásobek. Trest jim bude hrozit za chybný posudek, nedodržení lhůty k jeho vypracování i za bezdůvodné odmítnutí. Proti postihu se ale bude moci bránit u soudu.
Trvale změněnou identitu by měli mít zejména lidé, kteří zruší souhlas s poskytováním ochrany, a přitom jim dál hrozí nebezpečí. Má jít i o případy, kdy člověk pod krycí identitou uzavřel manželství nebo zplodil děti. Novela rovněž upravuje používání krycích dokladů.
Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz
Policistu musíte poslechnout, pochybnosti řešte později, rozhodl soud
Výzvu policisty, jakkoliv se může zdát neopodstatněná či neoprávněná, musí člověk poslechnout. Pokud má vůči postupu policisty námitky, může si na jeho postup stěžovat později. To je resumé sporu, kterým se zabýval Nejvyšší správní soud (NSS). Žena v něm rozporovala přestupkové řízení, které proti ní bylo zahájeno, kvůli neuposlechnutí výzvy policie.
Podle NSS je nutné, aby lidé výzvy policistů respektovali – stěžovat si mohou později. Soud použil přirovnání k řízení dopravy. Kdyby se každý řídil jen takovým pokynem, se kterým se vnitřně ztotožňuje, vznikl by chaos a hrozily by havárie a zranění.
"Jestliže by v těchto případech měla být nejprve prověřována správnost zamýšleného úkonu veřejného činitele k překonání leckdy velmi subjektivistických představ účastníků, byla by jakákoli řešení takových situací paralyzována," napsali soudci.
NSS zároveň připomněl, že policista pochopitelně nesmí překračovat svou pravomoc a kompetence.
Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku |