Výběr z internetového zpravodajství 10.9.2011
- Výkon trestu smrti se halí do jistého mystična. Dříve se ale popravovalo veřejně.
- Kajínek to nevzdává
Veřejné popravy v Čechách
Před 140 lety, 9. září 1871, se v Plzni konala poslední civilní veřejná poprava v tehdejší habskurské monarchii. Nedobrovolným aktérem této události byl lupič a vrah Josef Janeček, jehož neslavný konec byl svěřen do rukou kata Jana Pipergera.
Trest smrti za těžké zločiny byl uplatňován i poté, ale na uzavřených dvorech soudních budov či vězení.
K přechodnému zrušení trestu smrti došlo za vlády císaře Josefa II. Krátce po smrti tohoto osvícenského panovníka však byl absolutní trest obnoven, nejprve pro zločin velezrady, a posléze i pro další trestné činy, zejména vraždu a loupežné zabití.
Trest smrti byl v Československu zrušen v roce 1990. Posledním popraveným se 8. června 1989 v Bratislavě stal vrah Štefan Svitek.
Celý text článku najdete na webových stránkách Lidovky.cz
Kajínek plánoval útěk z karvinské věznice, vrátili ho na Mírov
Doživotně odsouzený Jiří Kajínek připravoval útěk z věznice v Karviné. Vězeň byl převezen do přísnější věznice na Mírově. Právě z Mírova Kajínek odsouzený za dvě vraždy už jednou dokázal utéct.
"Ministerstvo obdrželo od Vězeňské služby informace o připravovaném útěku odsouzeného Kajínka. Vězeňská služba v této souvislosti přijala řadu bezpečnostních opatření směřujících k tomu, aby se tento útěk nezdařil," uvedla Palečková.
Jedním z opatření byl podle ní přesun Kajínka z věznice Karviné na Mírov, který proběhl na začátku srpna.
Padesátiletý Kajínek je odsouzen za dvojnásobnou vraždu na doživotí. Na Mírov, odkud v roce 2000 utekl, se vrátil po více než deseti letech. Kajínek už prošel všemi českými věznicemi se zvláštním režimem pro doživotně odsouzené. Kromě Mírova a Karviné to byly i Valdice.
Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku |